Υποβλήθηκε από news_admin στις Παρ, 21/04/2017 - 09:45.
Ο Δήμος Λαμιέων και το Μουσείο Εθνικής Αντίστασης Λαμίας σας προσκαλούν στην εκδήλωση μνήμης και τιμής στον Δημήτρη Νικ. Δημητρίου (Καπετάν Νικηφόρο) που θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 26 Απριλίου και ώρα 7:30 μ. μ. στο Πολιτιστικό Κέντρο του Δήμου Λαμιέων (Λεωνίδου 9-11, 2ος όροφος).
Στην εκδήλωση, που πραγματοποιείται με αφορμή την επανέκδοση του τρίτομου αντιστασιακού- λογοτεχνικού χρονικού «Αντάρτης στα βουνά της Ρούμελης», θα μιλήσουν ο Ομότιμος Καθηγητής Παντείου Πανεπιστημίου Κλεομένης Κουτσούκης, η Ιστορικός Βασιλική Λάζου και ο Δημοσιογράφος - δημιουργός της εκπομπής «Μηχανή του Χρόνου» Χρίστος Βασιλόπουλος.
Χαιρετισμό θα απευθύνει ο Δήμαρχος Λαμιέων Νίκος Σταυρογιάννης. Κείμενα θα διαβάσει ο διδάσκων στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης Μιχάλης Χατζάκης ενώ την μουσική επιμέλεια έχει ο Κώστας Νέλλας. Συντονίζει ο μελετητής ποίησης Κώστας Κουβέλης.
Η είσοδος είναι ελεύθερη.
Συνημμένο | Μέγεθος |
---|---|
![]() | 67.16 KB |